Posted in dom

Charakterystyka energetyczna – kiedy, po co i jak ją wykonać?

Charakterystyka energetyczna – kiedy, po co i jak ją wykonać? Posted on wrzesień 25, 2017Leave a comment

Budowa domu lub jego zakup jest ważnym przedsięwzięciem, wymaga wiedzy z różnych dziedzin. Dowiedzmy się czegoś więcej na temat charakterystyki energetycznej budynku – czy każdy z nas musi ją wykonać?

Kto ma obowiązek wykonania charakterystyki energetycznej budynku?

Część budynków musi posiadać specjalny dokument, określający ilość zużywanej energii. Świadectwo charakterystyki energetycznej powinien posiadać właściciel każdego budynku oddawanego do użytku, sprzedaży lub wynajmu, a także każdego obiektu którego charakterystyka energetyczna uległa zmianie. Zasady te nie uwzględniają budynków chronionych przepisami zabytkowymi, budynków będących przedmiotami kultu oraz budynkami przeznaczonymi do działalności religijnej. Charakterystyka energetyczna budynku nie jest konieczna także w przypadku obiektów niezamieszkanych, służących w celach gospodarczych, przemysłowych i rolnych, mających niskie zapotrzebowanie na energię. Dotyczy to również lokali użytkowych.

Co to jest charakterystyka energetyczna budynku?

Charakterystyczna energetyczna jest zbiorem wskaźników i danych, które dotyczą zapotrzebowania budynku na energię w celach ogrzewania centralnego, dostarczania ciepłej wody, klimatyzacji czy wentylacji. Określanie charakterystyki energetycznej nie jest obowiązkowe w projektach budynków mieszkalnych jednorodzinnych. Dokument zawierający podstawowe wskaźniki dotyczące zużycia energii, ochrony cieplnej czy oceny jakości energetycznej budynku nazywany jest świadectwem charakterystyki energetycznej.

W jakim celu wykonuje się charakterystykę energetyczną budynku?

Od 1 stycznia 2009 roku obowiązuje dołączanie świadectwa charakterystyki energetycznej budynku do wniosku o pozwolenie na jego użytkowanie. Oznacza to, że po zakończeniu budowy konieczne jest zlecenie wykonania świadectwa uprawionej do tego osobie. Dokument ten powinien określać wielkość niezbędnej do użytkowania nieruchomości energii przez okres roku. Świadectwo charakterystyki energetycznej budynku powinno być sporządzone przez osobę uprawnioną do projektowania architektonicznego, instalacyjnego lub konstrukcyjno-budowlanego, bądź też specjalistę, który ukończył szkolenie oraz zdał odpowiedni egzamin. Zobacz firmę, która wykonuje charakterystykę energetyczną budynków.

Dodaj komentarz