Posted in kuchnia zdrowie

Wielofunkcyjny blender kielichowy

Wielofunkcyjny blender kielichowy Posted on sierpień 29, 2020

smoothie

Wyobraźmy sobie, że teraz w te pełne słońca wakacyjne dni wybieramy się ze znajomymi do kawiarni. Zastanawiając się nad kartą menu, nagle nasz wzrok wędruje na panią z obsługi, która świeżo obrane i umyte owoce blenduje z kostkami lodu. Ślinka zaczyna sama nam cieknąć na myśl o orzeźwiającym koktajlu, wybieramy go i delektujemy się przepysznym smakiem napoju. Tak samo będąc w domowym zaciszu możemy ładować się taką bombą witaminową, kiedy tylko zapragniemy i to mniejszym kosztem, za sprawą blendera.

Blender – co to jest?

Z definicji blender jest to elektryczne urządzenie kuchenne, które służy do miksowania lub mieszania produktów spożywczych. Najczęściej procesowi rozdrabniania, aż do uzyskania jednolitej masy poddawane są owoce i warzywa. Ciekawostką może być fakt, że pierwszy elektryczny blender został stworzony już w 1922 r. w USA na potrzeby produkcji koktajli mlecznych serwowanych w tamtejszych restauracjach.

Rodzaje blenderów

W zależności od naszych potrzeb, możliwości finansowych oraz pojemności kuchennych szafek, przy kupnie wymarzonego blendera mamy 2 możliwości:

Blender ręczny – rękojmia, którą należy zanurzyć pojemniku z produktami. Jej mieszająca głowica z obracającymi się ostrzami rozdrabnia jedzenie na drobne kawałki. Ceny tego urządzenia, w zależności od producenta i jakości, wahają się w granicach kilkudziesięciu – kilkuset złotych.

Blender kielichowy (stojący) – to szklany pojemnik z wbudowani wirującymi na dnie ostrzami, do którego wrzuca się produkty np. https://zepterpolska.pl/Zepter-ARTMIX-BLENDER lub https://zepterpolska.pl/artmixpro-blender. Coraz popularniejsze są nowoczesne, wielofunkcyjne wersje blenderów stojących, które od swoich poprzedników różnią się ilością posiadanych ostrzy i funkcji. Ich ceny są różnią się w zależności od producenta, ilości funkcji, w jakie jest wyposażone i jakości wykorzystanego materiału.

Wybór wielofunkcyjnego blendera kielichowego – o czym pamiętać?

W dobrej jakości wielofunkcyjnym blenderze stojącym jesteśmy w stanie przygotować mnóstwo ciekawych propozycji na wakacyjne lekkostrawne pożywienie. Zakup tego urządzenia, to decyzja na kilka lat, więc warto wcześniej zapoznać się z informacjami na co uważać i czym kierować się w wyborze idealnego blendera:

  • Materiał kielicha – misy wykonane z plastiku, ze względu na swoje właściwości są podatne na stłuczenia i zarysowania oraz nie da się w nich blendować kostek lodu. Mogą również zawierać szkodliwe substancje chemiczne Bisfenolu A, dlatego na etykietce powinniśmy szukać oznaczenia BPA Free. Idealnie sprawdzi się tutaj dzban ze szkła hartowanego, który jest odporny na wcześniej wymienione usterki. Najdroższe są blendery kielichowe wykonane z tritanu, który nie wchodzi w reakcje chemiczne z żywością, jest bardzo mocny i wytrzymały.
  • Pojemność kielicha – standardowa objętość wynosi 1,5-2 litry, jednak warto pamiętać, że im większy wymiar misy, tym więcej potrzeba miejsca w szafce.
  • Prędkość obrotowa blendera kielichowego – możliwość wyboru: średnioobrotowy jest tańszy, wykonuje do 20000 obrotów na minutę oraz wysokoobrotowy, który jest droższy, ponieważ wykonuje ponad 20 tys, obrotów na minutę, dokładniej i szybciej rozdrabnia jedzenie.
  • Ilość ostrzy obrotowych – im jest ich więcej, tym szybciej przygotowuje się jedzenie. Ostrza nie wolno myć w zmywarce, dlatego przed zakupem należy upewnić się, że istnieje możliwość wyciągania ich z pojemnika.
  • Moc – w kielichowych jest większa niż w ręcznych, najpopularniejsza moc to 1200 W, a górna granica to 2000 W.
  • Korpus blendera kielichowego – od jego wagi zależy stabilność urządzenia, ważne jest by posiadał również zabezpieczenia antypoślizgowe. Tylko tej części i ostrzy nie można myć w zmywarce.
  • Poziom hałasu – z reguły w czasie pracy emitują bardzo dużą ilość hałasu, dlatego trzeba rozglądnąć się za blenderem z funkcja tłumienia dźwięków.
  • Programy automatyczne – programy, które poświęcone są przygotowaniu konkretnych posiłków, np. koktajli, smoothie, zup.
  • Ochrona przed przegrzaniem i wyłącznik bezpieczeństwa – dzięki temu możemy blendować, bez obawy o zniszczenie urządzenia.

Zalety wielofunkcyjnego blendera kielichowego

Teraz gdy temperatura na zewnątrz stara się nas uprażyć, bardzo istotne okazują się funkcje tworzenia przepysznych i zdrowych koktajli, sorbetów, shake’ów, smoothie, past kanapkowych, przecierów, kremowych zup na zimno czy masła. Opcje kruszenia lodu, mielenia kawy, mąki czy przypraw dodatkowo wydłużają listę zalet tego sprzętu. Warto też podkreślić, że w przeciwieństwie do blendera ręcznego, nasz wkład w cały proces tworzenia potrawy jest zredukowany do minimum.

Ostateczna decyzja w sprawie kupna blendera to kwestia indywidualna. Należy pamiętać, że zakup porządnego blendera na lata, to nie tylko oszczędność pieniędzy, czasu poświęconego na przygotowanie pożywienia, ale i wsparcie zdrowia swojego i najbliższych. Wybierajmy mądrze.