Posted in dom

Karnisze na miarę potrzeb

Karnisze na miarę potrzeb Posted on sierpień 8, 2017Leave a comment

nowoczesna sypialnia

Urządzanie domowego wnętrza, dopiero co oddawanego do użytku, to zazwyczaj wielka przyjemność, ale i nie lada wyzwanie. Szczególnie dla osób, które z całym procesem mają do czynienia po raz pierwszy. Decyzji do podjęcia jest przecież multum. A trzeba przecież pamiętać, że przy każdej z nich można popełnić nie lada pomyłki. Nawet przy tak prozaicznych przedmiotach, jakimi są karnisze okienne. No właśnie, a jak wybrać odpowiednie karnisze?

nowoczesna sypialnia

Proste, a skomplikowane

Pozornie wybór karniszy to dziecinnie proste zadanie – przecież to nic więcej niż kijek na którym wiszą żabki, trzymające z kolei firanki. Ale jaki to ma być karnisz? Długi czy krótki? Jedno czy wielorzędowy? A z czego ma być zrobiony – z drewna czy z metalu? To właśnie to ostanie pytanie wydaje się być jednym z bardziej fundamentalnych. Bo to właśnie od materiału z jakiego został wykonany ten element zależy w dużej mierze jego charakter i użyteczność.

Natura w drewnie

Wszystko należy zacząć od spojrzenia na wygląd całego wnętrza. Jeśli dominuje w nim drewno to powinny znaleźć się w nim karnisze drewniane. Z kolei jeśli wnętrze jest nowoczesne to dobrze powinny się do niego dopasować karnisze metalowe. Ale to tylko wygląd. Charakterystyka tego sprzętu na tym się nie kończy.

Zaletami karniszy drewnianych jest przede wszystkim możliwość łatwej zmiany ich koloru poprzez malowanie. Możliwość szybkiej zmiany ich długości w razie potrzeby, poprzez wykonanie szybkiego cięcia piłą, czy wreszcie o wiele bardziej subtelny i naturalny wygląd.

Wady jednak również się znajdą. Pierwszą wadą karniszy drewnianych jest ryzyko wygięcia się karnisza wskutek działania zmian temperatury i poziomu wilgotności. Drugą z kolei są nieco większe przekroje, jakie muszą mieć drewniane drążki karniszy, aby mogły spełniać swoją funkcję.

Metalowa klasa

Z kolei karnisze metalowe mogą mieć nawet bardzo cienkie przekroje, bowiem nawet cienkie metalowe rurki będą dysponowały odpowiednią wytrzymałością. Metalowe karnisze nie są także podatne na wpływ zmiennych warunków temperaturowych i wilgotnościowych.

O wiele trudniej jest je natomiast skrócić i dopasować do odpowiedniej długości (w tym celu należy wykorzystać szlifierkę do cięcia metalu). Gorzej również dopasowują się do wnętrz przytulnych, stworzonych w zgodzie z naturą. Ostateczna decyzja będzie jednak należała do kupującego, a zależna będzie od jego upodobań.

Dodaj komentarz